Työnantaja on viime viikkoina julkaissut kuljettajille nimettömiä tiedotteita, joissa työvuorosuunnittelun ja työssäjaksamisen ongelmia on vieritetty ammattiliiton vastuulle. Tällainen viestintä ei ratkaise ongelmia eikä vie keskustelua eteenpäin. Kun henkilöstölle viestitään vaikeista ja pitkään jatkuneista kysymyksistä, viestinnän tulee olla avointa, perusteltua ja vastuullista.
Kuljettajat tarvitsevat toimivia työvuoroja
Kuljettajien viesti on selvä: työvuorojen tulisi olla pääsääntöisesti 8–12 tunnin mittaisia. Voimassa oleva työehtosopimus mahdollistaa tällaisten työvuorojen suunnittelun, joten ongelmaa ei voida uskottavasti perustella työehtosopimuksen joustamattomuudella. Olennaista on se, miten resursseja ja suunnittelua hyödynnetään käytännössä ja millaiset resurssit työvuorosuunnitteluun osoitetaan.
Suunnitteluvastuu kuuluu työnantajalle
Työvuorosuunnittelu kuuluu työnantajan vastuulle. Jos siihen ei varata riittävästi aikaa, osaamista ja resursseja, seuraukset näkyvät väistämättä työn arjessa, palautumisessa ja henkilöstön jaksamisessa. Vastuun siirtäminen ammattiliitolle ei korjaa suunnittelun puutteita eikä tuota yhtäkään toimivampaa työvuorolistaa.
Työssäjaksamisen ongelmat eivät ole syntyneet vasta nyt, vaan niistä on puhuttu jo vuosien ajan. Siksi on huolestuttavaa seurata viestintää, jossa pitkään tiedossa olleille ongelmille etsitään ulkopuolista syyllistä samalla, kun työnantajan oma vastuu jää taka-alalle. Syyllisten etsimisen sijaan tarvitaan ongelmien tunnustamista, avointa vuoropuhelua ja konkreettisia korjaavia toimia.
Vastakkainasettelusta yhteistyöhön
Ammattiliiton tehtävänä on tuoda esiin työntekijöiden kokemuksia, valvoa sovittujen ehtojen toteutumista ja osallistua ratkaisujen etsimiseen. Tätä tehtävää ei pidä perusteettomasti leimata ongelmien aiheuttamiseksi. Rakentava yhteistyö edellyttää, että osapuolet kunnioittavat toistensa rooleja ja keskustelevat tosiasioista ilman syyllistävää vastakkainasettelua.
Kuljettajat ansaitsevat työvuorot, jotka tukevat turvallista työntekoa, riittävää palautumista ja työssäjaksamista. Tavoite on saavutettavissa, jos suunnitteluun panostetaan aidosti ja vastuu kannetaan siellä, minne se kuuluu. Nimettömien syytösten sijaan tarvitaan nyt avointa vuoropuhelua, hyvää suunnittelua ja käytännön tekoja.
Olen omalta osaltani valmis avoimeen ja rakentavaan keskusteluun sekä yhteisten ratkaisujen etsimiseen. Olen myös aktiivisesti tehnyt aloitteita ja avannut keskusteluja näistä kysymyksistä, jotta henkilöstön kokemuksia, työvuorosuunnittelun käytäntöjä ja työssäjaksamiseen vaikuttavia tekijöitä voidaan käsitellä rehellisesti ja yhteistyöhakuisesti. Toivon, että tähän vuoropuheluun vastataan samalla avoimuudella ja aidolla halulla saada aikaan konkreettisia parannuksia.
Niko-Petteri Koski
RAU:n pääluottamusmies, VR-Yhtymä veturinkuljettajat